Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś
Ciekawostki

Chmura jako przyszłość usług internetowych

Data publikacji 18 października 2019


Chmura, to dzisiaj bardzo powszechna usługa, dająca wiele możliwości nie tylko zwykłym użytkownikom, ale także firmom. Przechowywanie plików na zewnętrznych serwerach jest bezsprzecznie dużą wygodą. Nie musimy przechowywać wszystkiego na dysku twardym komputera lub na zewnętrznym nośniku. Wystarczy nam tylko dostęp do przyzwoitej jakości łącza internetowego i wszystkie swoje pliki zawsze możemy mieć pod ręką. To firma oferująca usługi chmurowe odpowiada za infrastrukturę serwerową, więc nie musimy się martwić o sprzęt. Dodatkową korzyścią jest trzymanie wszystkich plików w jednym miejscu. Często bywa tak, że nasze zasoby plikowe są rozbite na wiele urządzeń, usługa chmurowa pozwala na integrację plików ze wszystkich urządzeń w jednym miejscu.

Usługi w chmurze

Większość popularnych serwisów świadczących usługi chmurowe daje pewną ilość miejsca na swoim dysku za darmo (zwykle do 15 GB), za więcej miejsca musimy niestety zapłacić. Jednak jeżeli aktywnie korzystajmy z usług chmurowych warto rozważyć zakup abonamentu, pakiety i ceny różnią się od siebie, ale jeżeli potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej warto rozważyć taką opcję. Chmury oprócz tego, że posiadają możliwość przechowywania plików mają również inne możliwości. Wśród nich są m.in. wbudowane programy do edycji dokumentów, złożone kalkulatory lub aplikacje pozwalające na przetwarzanie plików, czy rendering wideo. W takim wypadku komputer użytkownika spełnia jedynie rolę terminala dostępowego i nie musi mieć wysokich parametrów sprzętowych. Wszystko odbywa się bowiem po stronie serwera. Daje to użytkownikowi nieposiadającemu wydajnego sprzętu możliwości wykonywania zadań, na które lokalnie ich urządzenie po prostu by nie pozwalało.

Ciekawe funkcje

Ciekawostką jest również, że popularne platformy internetowe pracują nad zdalnym graniem w zaawansowane gry, wymagające normalnie bardzo mocnego komputera. Usługi w chmurze będą pozwalać użytkownikowi posiadającemu przeciętny komputer lub smartfon na zagranie w najnowsze gry bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Cała gra będzie działać po stronie serwera, natomiast urządzenie użytkownika będzie pełniło rolę panelu sterowniczego. Rynek usług w chmurze będzie się z pewnością rozwijać. Przyczynią się do tego przede wszystkim coraz szersza dostępność szybkich łączy internetowych (zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych) oraz rozwój sprzętu (przede wszystkim mobilnego). Z pewnością rynek ten na ogromny potencjał i jeszcze niejednokrotnie zostaniemy zaskoczeni możliwościami, jakie daje nam chmura.

Do czego służy karta graficzna?

Redakcja isms.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?