Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś
Ciekawostki

Pojęcia z branży IT, które powinieneś znać

Data publikacji 8 czerwca 2020

Branża IT wymaga współpracy specjalistów technicznych z osobami, które mają umiejętności o charakterze humanistycznym. Bardzo mocny nacisk kładziony jest na burzenie podziałów między zespołami oraz komunikację. Tylko jak rozmawiać z osobami, które zdają się władać zupełnie obcym językiem? Dla wszystkich osób, które stawiają pierwsze kroki w branży IT, właśnie zaczęły pracę w firmie zajmującej się oprogramowaniem lub zwyczajnie chciałyby pewne pojęcia zrozumieć, przygotowaliśmy słowniczek, który na pewno będzie w tym pomocny.

Samo „IT” w języku polskim oznacza technologię informacyjną. Obejmuje ona wszystkie zagadnienia, które są związane z różnorodnym przetwarzaniem informacji. Co może dziwić, to fakt, że branża IT znajduje się na pograniczu informatyki a telekomunikacji. Korzysta ona również z nowoczesnych technologii oraz zdobyczy branży reklamowej.

branża IT

W codziennej pracy specjaliści IT wykorzystują szereg narzędzi, które pozwalają nie tylko na nowoczesne przetwarzanie, oraz przechowywanie informacji, ale też pomagają w zabezpieczaniu danych i przedstawianiu ich w ciekawy oraz nowoczesny sposób. Branża IT efektywnie gromadzi, analizuje i wykorzystuje informacje, które następnie wspomagają tworzenie nowych aplikacji.

Pojęcia z branży IT – słowniczek

Aby można było w miarę płynnie komunikować się zarówno w branży IT, jak i z osobami w niej pracującymi, należy znać najczęstsze, najbardziej popularne pojęcia. Dlatego też poniżej znajdziesz podstawowe pojęcia z branży IT, które powinno się, a wręcz należy znać:

•  Alt –  jest to atrybut HTML, który służy do opisania obrazków, które nie mogą być wczytane przez przeglądarkę.

•  Anchor text  – stanowi on ważną treść odsyłacza klikalnego, to on wpływa na  pozycjonowanie strony przez algorytmy wyszukiwarek.

• API – czyli Application Programming Interface, jest to schemat komunikacji pomiędzy aplikacjami. API określa to, jakie dane są dostępne dla klienta i sposób, w jaki są one wymieniane.

• Aplikacje hybrydowe – to one ułatwiają tworzenie aplikacji na kilka systemów, między innymi iOS, Android, czy Windows Phone, w których część kodu jest współdzielona, a część jest pisana indywidualnie pod dany system, aplikacja hybrydowa zwykle posiada elementy webowe oraz natywne.

• Aplikacje natywne – to aplikacje, które są napisane pod dany system, czyli tak zwane aplikacje dedykowane. Oznacza to, że aplikacja na każdy z systemów operacyjnych takich jak iOS, Android, czy Windows Phone, została napisana w innym języku programowania.

•  Backup – jest to kopia zapasowa danych, dzięki Backup można przywrócić dane, które zostały na przykład przez pomyłkę skasowane.

• Ban– to kara nakładana na stronę przez wyszukiwarkę Google; bana można dostać, gdy łamie się regulamin, najczęściej podczas pozycjonowania.

• Bootstrap– jest to platforma programistyczna CSS, która rozwijana jest przez programistów Twittera.Zawiera ona narzędzia, które ułatwiają tworzenie aplikacji internetowych, sprawdzanie ich, oraz indeksowanie

 • Bot – to robot internetowy, który należy do wyszukiwarki internetowej, jego zadaniem jest „chodzenie” po różnych stronach internetowych, sprawdzanie ich, oraz indeksowanie.

•  CSS – są to kaskadowe arkusze stylów, CSS jest językiem wykorzystywanym podczas tworzenia prezentacji strony internetowej, inaczej mówiąc, jest to lista dyrektyw mówiąca o tym, jak powinna być wyświetlana strona internetowa przez przeglądarkę.

• Dead link – to inaczej mówiąc link, który nie działa, może to być błąd spowodowany na przykład złą pisownią, czy też przez niedziałającą stronę.

• Domena – to nazwa, oraz adres strony internetowej, która jest zarejestrowana w systemie DNS.

• Duplicate content – to inaczej mówiąc plagiat, który występuje w treściach zamieszczonych na jednej naszej stronie, lub pochodzącej z konkurencyjnej strony.

• Hosting – pod tym pojęciem kryje się udostępnianie przez dostawcę usług internetowych, określonych zasobów serwerowych, w skład tej usługi wchodzi też gwarancja dostępności i niezawodności działania. 

• HTML – jest językiem znaczników, jest on wykorzystywany podczas tworzenia dokumentów hipertekstowych. To HTML pozwala na opisanie struktury, która jest zawarta wewnątrz strony internetowej.

• Javascript– to język skryptowy, który wykorzystywany jest głównie podczas tworzenia frontendu aplikacji webowych. Jest też wykorzystywany podczas tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych.

•  Jira– jest systemem, dzięki któremu można zarządzać zadaniami i projektami. To oprogramowanie zostało stworzone z myślą o zespołach, które budują oprogramowanie, z czasem jednak doczekało się edycji, która wspiera zarządzanie każdej innej branży. Dowiedz się więcej: https://ttpsc.com/pl/atlassian/jira/

•  jQuery  – jest to biblioteka programistyczna przeznaczona dla języka JavaScript, podwyższa ona jakość, oraz dynamiczność animacji na stronie.

• Mapa strony – jest ona niezwykle pomocna podczas indeksacji strony internetowej, polega ona na stworzeniu zbioru różnych adresów, które z kolei prowadzą do podstron danej witryny.

• MySQL – jest to ogólnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych.

• PHP – jest to internetowy język skryptowy programowania, przeznaczony do generowania stron internetowych.

• Responsywność– czyli RWD, jest techniką, za pomocą której jedna strona jest odpowiednio zeskalowana i poprawnie odczytywana zarówno na dużych, jak i małych ekranach.

• Scrum– to jeden ze sposobów realizacji skutecznego podejścia do tworzenia  programowania. Polega on na iteracyjnym podejściu do tworzenia produktu cyfrowego, w tym podejściu proces podzielony jest na mniejsze etapy, a każdy etap po zakończeniu jest weryfikowany

• Serwer– to urządzenie, którego zadaniem jest świadczenie usług na rzecz innych urządzeń, lub programów. Za pomocą serwera można wykonać obliczenia poza naszym komputerem lub można udostępnić dane wielu użytkownikom jednocześnie.

• Trello  – jest to ciekawe, chociaż dość ograniczone narzędzie służące do zarządzania zadaniami; mogą z niego korzystać zespoły dowolnej wielkości ze względu na różne wersje aplikacji. Trello jest nowoczesną formą żółtych, samoprzylepnych karteczek.

• Wiadomość push – są to informacje wysyłane przez serwer do aplikacji, bez wcześniejszego zapytania ze strony tej aplikacji. Serwer sam inicjuje, oraz wysyła dane do aplikacji.

• WiFi – to zestaw standardów, które są przeznaczone do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Ich głównym zadaniem jest budowanie sieci lokalnych, które oparte są na komunikacji radiowej – WLAN.

• WordPress – jest to system, który zarządza treściami, przeważnie na blogach, co istotne, jest on dostępny bezpłatnie i wykorzystuje on bazę danych MySQL.

Oczywiście, pojęć i zwrotów używanych w IT, jest znacznie więcej, ale powyższa ściągą jest dobrym wstępem, do rozpoczęcia przygody z pojęciami, którymi operuje branża IT.

techniki pracy z kablami optycznymi

Redakcja isms.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?