Wybór robota sprzątającego – na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne rozwiązania z całą pewnością usprawniają sprzątanie. Jednymi z takich urządzeń są roboty sprzątające.

Jaki wybrać robot sprzątający, tak aby sprzątanie stało się przyjemnością?

Robot odkurzający jest znacznie mniejszy od odkurzacza, a przede wszystkim porusza się samodzielnie po mieszkaniu, gdyż nie jest ograniczony żadnymi kablami tylko posiada akumulator. Roboty takie posiadają wiele funkcji i można je odpowiednio zaprogramować, tak aby orientowały się w przestrzeni, omijały przeszkody, oraz planowały trasę sprzątania.
W wyborze robota sprzątającego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego czujniki ruchu, pojemność akumulatora, moc silnika oraz pojemność pojemnika na odpadki. Jeśli chodzi o czujniki ruchu to są one ważne, bo dzięki nim robot sprawniej będzie poruszał się po danej przestrzeni i się w niej orientował. Robot sprzątający powinien posiadać czujniki zbliżeniowe, kurzu oraz uskoku terenu. Należy zwrócić także uwagę, czy pojemność akumulatora jest odpowiednia, ale również przy sprawdzaniu tego parametru należy uwzględnić też czas jego ładowania oraz czas jego pracy. Natomiast moc silnika decyduje o szybkości i efektywności pracy robota sprzątającego warto zatem zwrócić uwagę, czy jego moc jest odpowiednio duża. Pojemność pojemnika na odpadki również jest ważna, gdyż pojemnik o większej pojemności zapewni możliwość nie opróżniania go przez dłuższy czas, co jest bardzo wygodne przy sprzątaniu większej powierzchni.

Programowanie robota

Aby móc korzystać z robota sprzątającego należy ustawić czas jego pracy. Można to zrobić nawet na kilka dni do przodu, ale warto pamiętać o opróżnianiu pojemnika na odpadki. Można również ustawić czas pracy na różne dni i na różne godziny. Programowanie robota odbywa się za pomocą odpowiedniego panelu. Natomiast sterowanie odbywa się przy pomocy smartfona lub pilota. Oczywiście robot po zaprogramowaniu odkurza sam, ale smartfon lub pilot będzie przydatny w sytuacji, gdy nastąpi konieczność zmiany miejsca, czasu sprzątania, zmienić trasę, zatrzymać robota, czy też szybciej zakończyć jego pracę.
Robot odkurzający może być używany nawet przez osoby z astmą, czy też alergią. Należy tylko sprawdzić czy wybrany model posiada filtr HEPA. Posiadanie tego filtra zapewnia filtrowanie wydmuchiwanego powietrza oraz zatrzymywaniu zanieczyszczeń dzięki ich specjalnemu wykonaniu. Powinno się unikać za to robotów sprzątających, które wyposażone zostały w mikrofiltry, które są cieńsze, gdyż efektywność takich urządzeń jest znacznie mniejsza.