Nowy? A może używany?

Trudno sobie wyobrazić dzisiaj codzienność bez telefonu komórkowego. Zdarza się jednak, że telefon psuje się na tyle poważnie, że po prostu nie da lub nie opłaca się go naprawiać. Można wtedy spróbować wziąć nowy telefon na raty u swojego operatora lub kupić telefon w sklepie – także za gotówkę lub w sprzedaży ratalnej. Bywają jednak sytuacje, kiedy dana osoba bierze pod uwagę zakup telefonu używanego.

Tylko czy warto kupować używany telefon?

Ta opcja ma swoje zalety – a tą najważniejsza bywa atrakcyjna cena. Trzeba pamiętać, że telefony tracą szybko na wartości. Wystarczy, że aparat został wypakowany i włączony celem sprawdzenia czy i jak działa i już ich wartość jest od kilku do nawet kilkunastu procent niższa, a telefon jest uważany za używany. A wady? Niestety, jest ich trochę, jednak można je wyeliminować, mając pewne sprawy na uwadze. Kupując używany telefon, tak naprawdę nie wiemy, jak traktował go poprzedni właściciel. wystarczy, że miał go przez miesiąc, ale o niego nie dbał. To wystarczy, żeby telefon ucierpiał zarówno na wyglądzie, jak i stanie technicznym. Owszem, telefony są coraz częściej produkowane tak, aby jednak wytrzymać to i owo, nawet jeśli producent nie gwarantuje jakiejś specjalnej wytrzymałości, jednak wszystko ma swoje grancie.

Zakup używanego telefonu

Kupując używany telefon np. przez popularny portal aukcyjny, warto zwracać uwagę, czy sprzedający umieścił tzw. „real foto”, czy poglądowe. To drugie łatwo wziąć z sieci – będzie przedstawiało egzemplarz danego modelu, ale nie dokładnie ten sprzedawany na danej aukcji. Może wtedy pisać, że telefon wygląda bardzo dobrze, dobrze lub wręcz świetnie, a kupujący otrzymuje później telefon z popękanym wyświetlaczem. Kupując używany telefon warto znać jego przeszłość – chodzi o to, czy aparat nie był kradziony. Jeżeli kupujemy taki telefon w oryginalnym opakowaniu, numer IMEI z pudełka i telefonu powinny być identyczne. Przydałby się też paragon potwierdzający zakup. Zazwyczaj z dokumentami potwierdzający legalne nabycie telefonu przez sprzedającego nie ma problemu, jeżeli ta osoba zdecydowała się odsprzedać np. telefon dopiero co wzięty w abonamencie. Używany telefon warto kupić jeśli jest w dobrym stanie i ma jasną przeszłość, którą w miarę łatwo można udokumentować. Należy więc zachować pewną ostrożność. W razie najmniejszej wątpliwości lepiej zrezygnować z transakcji. Im telefon później pojawił się na rynku nowości, tym bardziej trzeba uważać. Zbyt tani, mało używany telefon, który wszedł na rynek np. w ostatnim półroczu powinien dać do myślenia.