Jak nie utrudnić dziecku procesu zabawy

Zabawa jest czynnością, która przez cały okres dziecięcy wypełnia właściwie każdą wolną chwilę. Nie należy lekceważyć jej wagi i wpływu na całe życie. Jest ona charakterystyczna nie tylko dla zachowania człowieka, ale też u właściwie wszystkich ssaków, stanowi więc uniwersalny sposób na naukę. Pozwala na nabywanie kompetencji, które są niezbędne, by stać się samodzielną i dobrze funkcjonującą w społeczeństwie jednostką. Zabawa wpływa na odpowiedni rozwój mózgu. Aktywizuje ośrodki odpowiadające za rozwijanie zręczności i koordynacji ruchowej, wpływa na zwiększanie siły i zdolności motorycznych. Przy tym często jest narzędziem, które pozwala nabywanie i doskonalenie kompetencji społecznych poprzez działania grupowe oraz wymuszone przez nie interakcje z innymi dziećmi.

Dzieci mają przy tym tendencję, by w zabawie posługiwać się specyficznymi przedmiotami, pełniącymi też często funkcje symboliczne. By odpowiedzieć na tą potrzebę producenci prześcigają się w nowych pomysłach i wynalazkach. Zabawki, które można dziś znaleźć na półkach sklepowych i ofercie witryn internetowych posiadają nieskończoną ilość form. Nadmiar wyboru, którym dysponują dzieci i rodzice prowadzi często do sytuacji, że ilość przedmiotów tego typu znajdujących się w domu wymyka się spod kontroli. Jednocześnie nie
wpływa to korzystnie na najmłodszych. Rozproszenie uwagi powoduje bowiem niemożność skupienia się na wykorzystaniu wszystkich funkcji dostępnych aut czy lalek. Warto zatem przy wyborze produktów, które staną się własnością dziecka kierować się zasadą umiaru.

nicponkids.pl