Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia

Bezprzewodowe ładowanie smartfonów

Data publikacji 18 października 2019

Ładowanie indukcyjne smartfona pozwala na pozbycie się zbędnych przewodów, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu indukcji elektromagnetycznej, tak aby energia mogła być przesyłana między smartfonem i bezprzewodową ładowarką, a to wszystko za pomocą zestawu cewek indukcyjnych.

Na czym polega?

W uproszczeniu to wygląda tak, że smartfon z możliwością bezprzewodowego ładowania posiada cewkę indukcyjną, a tą samą cewkę indukcyjną posiada również bezprzewodowa ładowarka. Gdy obie ceki indukcyjne pozostają w bliskiej odległości to wytworzone zostaje pole elektromagnetyczne. Ładowarka wykorzystuje te pole i przekazuje je w postaci energii do ładowanego telefonu.
Zaletą bezprzewodowego ładowani jest niezaprzeczalnie jego wygoda, gdyż nie trzeba już szukać ładowarki i pozbędziemy się niewygodnych kabli. DO pracy do rozwiązanie jest również bardzo przydatne, gdyż pozwala mieć telefon zawsze w zasięgu wzroku. Ładownie indukcyjne również odbywać się może na większej przestrzeni nieograniczonej przez kabel ładowarki. Obecnie dostępne są całe zestawy do indukcyjnego ładowania, które mogą posiadać dodatkowe funkcje, które mogą być bardzo przydatne.

Wady i zalety

Ładowanie indukcyjne smartfona oprócz niewątpliwych zalet posiada również wady. Ładowanie to nie jest wcale szybsze od tradycyjnego, a może być nawet wolniejsze. Aby naładować telefon należy położyć go płasko, bo tylko wtedy następuje ładowanie, gdy telefon zostanie podniesiony to automatycznie ładowanie zostanie przerwane. Ładowarki bezprzewodowe są również droższe od tych tradycyjnych.
Należy się więc zastanowić jaka ładowarka będzie dla nas najwygodniejsza i wybrać właśnie taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebą. Przed wyborem jednak warto zwrócić uwagę czy nasz telefon w ogóle umożliwia bezprzewodowe ładowanie. Gdyż niektóre dostępne na rynku smartfony posiadają sprzętowe ograniczenia i ładowanie ich bezprzewodowo nie jest możliwe. Aby telefon mógł być ładowany za pomocą bezprzewodowej ładowarki musi posiadać odpowiednio przygotowaną do tego cewkę. A jeśli mimo, że nasz telefon nie nadaje się do bezprzewodowego ładowania, a my nie wyobrażamy sobie innej opcji to również istnieje rozwiązanie. Należy zakupić specjalne etui, które posiada cewki indukcyjne, a następnie podłączyć je do portu USB telefonu i cieszyć się bezprzewodowym ładowaniem.
Bezprzewodowe ładowanie jest bardziej nowoczesne przez co na pewno zainteresują się nim osoby, które uwielbiają technologiczne udogodnienia i dla których wygoda i estetyka jest również ważna, jeśli chodzi o ładowanie.

Redakcja isms.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?