Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Czy warto zainwestować w bieżnię magnetyczną?

Data publikacji 6 czerwca 2022

Producenci oferują bieżnie domowe z różnymi systemami, które mają istotny wpływ na sposób ich wykorzystywania. Możemy postawić na bieżnie magnetyczne albo na bieżnie elektryczne. Warto przed ich zakupem dokładnie przyjrzeć się ich charakterystyce, ponieważ różnią się one pod względem działania i budowy. Należy wziąć pod uwagę również obsługiwane funkcje, parametry techniczne i cenę.

Lepsza bieżnia magnetyczna czy elektryczna?

W większości siłowni oraz klubów fitness znajdują się bieżnie elektryczne. Natomiast do domowego użytku idealna jest zarówno bieżnia magnetyczna, jak i elektryczna. Modele elektryczne występują w znacznie większej ofercie niż magnetyczne, ponieważ mają wyższy stopień zaawansowania technologii i dodatkowych funkcji.Uznaje się, że bieżnie magnetyczne są idealnym rozwiązaniem dla grupy odbiorców, która przyzwyczajona jest do znacznie większego wysiłku i większej intensywności biegania. Chodzi tutaj głównie o przyjęty rodzaj zastosowanego systemu oporu. Ma to wpływ na działanie urządzenia oraz generowanie większego obciążenia, przez co trening jest bardziej wymagający.

Jakie zalety ma bieżnia magnetyczna?

Największa różnica, jaka występuje pomiędzy bieżniami magnetycznymi a elektrycznymi to przede wszystkim brak zasilania elektrycznego. Bieżnia magnetyczna nie jest zasilana przez rozpędzony silnik elektryczny. Pas biegowy wprawiamy w ruch, korzystając wyłącznie z własnych siły mięśni, co wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem. Dlatego też przy magnetycznych bieżniach trzeba skupić się nie tylko na tym, aby rozpędzić pas biegowy, ale dodatkowo utrzymać stałe tempo.Uznaje się więc, że bieżnie magnetyczne są zbyt wymagające dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem. Warto jednak podkreślić, że nie ma tutaj konieczności utrzymywania szybkiego tempa biegania, tak jak to jest w przypadku elektrycznych modeli, gdzie pas jest cały czas rozpędzony i istnieje ryzyko upadku, gdy tylko opadniemy z sił i nie będziemy nadążać.Bieżnia magnetyczna przypomina również bieganie na zewnątrz. Można tu jednak liczyć na dodatkowe udogodnienia tak jak w przypadku elektryczny w wersji, czyli na przykład funkcje pomiarowe.Model ten będzie idealnym rozwiązaniem dla doświadczonych biegaczy, którzy nie będą mieli problemów, aby rozpędzić pas biegowy i utrzymać stałe tempo. Najważniejsze zalety bieżni magnetycznej to:

  • możliwość wykonania intensywnego treningu wytrzymałościowego,
  • brak poruszania się samodzielnie pasu, więc nie trzeba go gonić,
  • małe ryzyko upadku,
  • możliwość korzystania z dodatkowych funkcji,
  • niższa cena niż w przypadku wersji elektrycznej.

Na którą bieżnie do biegania najlepiej postawić?

Stojąc przed wyborem zakupu bieżni magnetycznej lub elektrycznej, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy kupujemy produkt dla osoby doświadczonej czy początkującej. Zaawansowani biegacze z pewnością wybiorą bieżnie magnetyczne, ponieważ można tam dyktować własne tempo.Natomiast początkujące osoby powinny postawić na bieżnie elektryczne, które umożliwiają łatwiejszy trening, a pas porusza się samoczynnie, co zdecydowanie ułatwia bieganie. Bieżnie z silnikiem elektrycznym można łatwo dostosować do własnych potrzeb oraz wymagań.

Redakcja isms.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?